"מבוא דותן הוא ישוב
שבו לכל אחד יש מקום"

תנופת ההתיישבות והבנייה בצפון השומרון כבר מזמן הפכה לאירוע משמעותי עבור זוגות צעירים שרוצים לגור במרחבי טבע, במחירים שפויים, עם אוכלוסייה מגוונת ובקרבה לכביש 6. מנכ"ל היישוב מבוא דותן: "שילוב מנצח בין שמירה על מרקם החיים ההתיישבותי הציוני-חלוצי, לבין שאיפה לקדמה ואיכות חיים"

אם גם לכם נראה שכולם מסביבכם מחפשים לרכוש בית צמוד קרקע בתקופה האחרונה, אתם לא טועים. הביקוש לבתים צמודי קרקע הולך וגדל כל הזמן, בעוד שפרויקטים רבים מציעים בעיקר בנייה רוויה, עם המחירים הנלווים אליה. אך ההיצע לבתים צמודי קרקע, אפילו לא דו משפחתיים, אלא בית קרקע, כזה שההתיישבות המקורית ביהודה ושומרון ידעה לספק בעבר, עוד טרם ההתפוצצות הנדל"נית הגדולה ביו"ש, אמנם לא מספיק גדול, אבל ישנם מספר יישובים שעוד ניתן למצוא את המוצר הנחשק.

 

אחד היישובים שנותן את המענה הטוב ביותר לכך הוא מבוא דותן, הנמצא בצפון השומרון, מרחק רבע שעת נסיעה מחריש ומכביש 6.

מדובר על ישוב קהילתי שצופה על הנוף המרהיב של עמק דותן מצפון והרי השומרון מדרום. הוא הוקם בשנת 1977 ומקימיו היו גרעין "דותן", מראשוני הקבוצות שביקשו להתיישב בשומרון.

נוף על עמק דותן מהיישוב מבוא דותן

תצפית על עמק דותן מהיישוב מבוא דותן

ביישוב מתגוררות כ-150 משפחות והוא נמצא בתהליך צמיחה מרשים הכולל מאות יחידות דיור עתידיות.

התפתחות ההתיישבות ביהודה ושומרון בשנים האחרונות הובילה לבנייה אינטנסיבית ביישובים רבים לכל אורך חבל הארץ שמתפרש בצד המזרחי של ישראל, מאזור באר שבע ועד חדרה. בשל הצורך לעמוד בביקוש הרחב, רוב היישובים החלו לבנות בשנים האחרונות גם בבנייה רוויה, ולפתע החלו לצמוח להם בניינים ברחבי יהודה ושומרון, דבר שאפשר גם אכלוס מהיר וגדול יותר של משפחות, וגם מחירים טובים יותר מאשר במרכז הארץ.

 

אופיו המעורב של מבוא דותן מושך אליו זוגות רבים שמבקשים לשלב בין הרצון לאיכות חיים ובין הרצון בקהילה מעורבת של דתיים וחילוניים, שבה כולם מכבדים את כולם. תושבי דותן מסבירים כי הרצון שלהם הוא בישוב "כמו פעם" שילדים יכולים להתרוצץ ברחובות בלי חשש, לעבור מבית לבית ומגן שעשועים אחד לאחר. וזה בדיוק הכיוון של מבוא דותן.

 

אברהם ואביה סבג, שמתגוררים כיום במבוא דותן מסבירים על אופיו המיוחד של הישוב: "הייחודיות של דותן היא במגוון של האנשים. יש כאן הכל מהכל, האוכלוסיה מאד מגוונת. אנחנו מאד אוהבים את החיבורים שנוצרים מתוך כך, ואת התחושה שלכל אחד יש כאן מקום. וגם אם לפעמים זה מזמן אתגרים, וגם אם לא תמיד מסכימים – יש רצון לדבר ושינה הבנה שאנחנו כאן ביחד".

אביה מספרת כי המשפחה אוהבת "את הטבע, המרחבים שבאזור. וגם את הבריכה בקיץ, את אירועי התרבות בישוב. יש שפע של פעילויות לילדים ולמבוגרים והכל תמיד מושקע ומפנק".

 

משפחת סבג דותן

משפחת סבג, מבוא דותן

 גם משפחת שדה, דביר ואביה, שרכשו במבוא דותן מספרים על הגיוון שמייצר קהילה מיוחדת: "השילוב בין דור המייסדים לבין הדור השני יחד עם מתיישבים חדשים בישוב יוצרים כאן מרקם של קהילה עם לב רחב ופתוח".

אחד הדברים שבהם מתגאים תושבי מבוא דותן הוא הנוף האינסופי שקשה למצוא במקומות אחרים. מעבר לכך, הישוב מבוסס ומכיל בתוכו שירותים רבים לתושבים, בין היתר בתי כנסת, מרפאה, ספריה, מרכז הפעלה לילדים, מועדון, גני שעשועים וגן כושר, מקווה, מגרש ספורט מקורה ועוד.

אביה שדה אומרת כי הם הופתעו לגלות תופעה מעניינת בישוב: "אנחנו משפחה שמאוד אוהבת מוזיקה ומצאנו כאן לא מעט אנשים שאנחנו מוצאים איתם בזה אהבה משותפת".

משפחת שדה דותן

משפחת שדה, מבוא דותן

כאמור, מתקן נוסף שמשמש רבות את התושבים בישוב הוא הבריכה הגדולה שנותנת פתרון מעולה לימות הקיץ החמים.

מבוא דותן ממוקם סמוך לחריש, ובה מרכזי קניות רבים שמשמשים את תושבי האזור כולו. הקרבה לכביש 6 מאפשרת גם חיבור מהיר למרכז עבור מי שעובד בערי המרכז, ולמעשה מקצרת גם את הדרך לכל חלקי הארץ.

 

אברהם סבג מנסה לחזות את עתיד הישוב בעוד עשר שנים מהיום: "הישוב ישגשג עוד יותר, יהיו אפילו עוד יותר מגוון מהיום, יהיו כאן מלא ילדים ומשפחות צעירות, מה שכמובן גם יביא איתו שירותים נוספים".

 

אביה שדה: "יש כאן אנשים יקרים שכל הזמן עמלים לדחוף את הישוב קדימה ולהפוך אותו לפנינה, מאמינה שכך יהיה.

ההתפתחות והגדילה של חריש בשנים האחרונות הפכה את רוב השירותים והחנויות למאוד זמינים במרחק של רבע שעה נסיעה – כבר לא צריך לנסוע עד פרדס חנה או חדרה בשביל רופא, חנות בגדים או סופר, ואפילו אפשר לעשות משלוחים הביתה".

 

שלמה קליין, איש השיווק של הרי זהב במבוא דותן מסביר כי "תנופת הפיתוח של חריש השפיעה רבות על דותן, כך שהרבה משפחות שהאזור התאים להם, אבל לא רצו לוותר על בית פרטי על חצי דונם, בחרו בדותן על פני מקומות אחרים".

 

הבריכה היישובית במבוא דותן

חגי מאיר, מנכ"ל הישוב דותן אומר כי "בשנים האחרונות הישוב הוא דוגמא וסמל להתפתחות התיישבותית. בדותן ישנו שילוב מנצח של שמירה על מרקם החיים ההתיישבותי הציוני חלוצי, יחד עם שאיפה לקדמה ואיכות חיים. באופן אישי אני מרגיש זכות גדולה להיות חלק מההתפתחות האדירה שהייתה בישוב בשנים האחרונות".

אביה סבג מסכמת: "אז למה לדעתנו כדאי לאחרים להגיע לכאן? מאד פשוט, זה ישוב מתוק, עם אנשים פשוטים ומקסימים. טבע משגע, ומלא ירוק בעיניים".

בימים אלה מבוא דותן נמצא בשיווק של בתים צמודי קרקע במחירים שלא יחזרו. הזדמנות אחרונה לרכוש בית צמוד קרקע עם נוף מרהיב, קהילה חמה ומחבקת וגיוון של משפחות.

 

מוכנים כבר לבוא לסיור בבית הפרטי?

כדאי שתדעו:

דילוג לתוכן